Kitap Önerisi

Friday is the New Saturday

Cuma yeni Cumartesi

Bu sefer sizinle kendi alanımdan bir kitabı paylaşmak istiyorum. Aslında bu kitabı geçen sene okumuştum ama ancak paylaşabiliyorum. Pedro ile bir konferansta tanışmıştım. Facebook’ta bu kitabını görür görmez Avrupa’dan gelecek bir arkadaşa rica ettim. Sağ olsun o da hemen alıp getirdiği için ilk çıktığı zamanlarda okuma fırsatım oldu. Hatta Pedro beni kırmayıp dersime de konuk olup kitaptaki argümanlarını öğrencilerime anlatmıştı.

Bitmeyecek Öykü

Hepimiz Ende’yi Momo isimli kitabıyla biliriz. Ben bir yazarı sevdiğimde diğer kitaplarını merak eder okurum. Bu nedenle son gittiğim kitap fuarında birkaç kitabını daha aldım. Bitmeyecek Öykü de en az Momo kadar güzel. Momo’da ana tema zaman idi. Bu kitapta ise bu dünyada kendini hiç sevmeyen…

Yolcu

Kendimi tanımlarken kullanmayı en çok sevdiğim sözcüktür “yolcu”. Hayatı bir yolculuk olarak görürüm. Benim için önemli olan hedefe ulaşmak değil bu yolu en iyi şekilde ve keyif alarak yürümektir. Bu yüzden de bu isimle yazılmış bir kitabı kaçıramazdım. Hele ki Ünal Güner tarafından yazıldıysa.

İnsanlar

Matt Haig’tan insanın kendisini sorgulamasına yol açan bir roman daha. Acı, hastalık ve duyguların olmadığı bir gezegenden dünyaya bir görev için gelen uzaylının öyküsü. Uzaylı ilk başta insanları çok tuhaf bulsa da zamanla insan olmanın …

Gece Yarısı Kütüphanesi

Matt Haig kitapçıda yeni çıkan kitapları incelerken keşfettiğim bir yazar. Kitabın arkasındaki konuyu okuyunca ilgimi çekip almıştım. İyi ki de almışım. Örneğin yazarın “Zamanı Durdurmanın Yolları” kitabını ilk okusaydım muhtemelen diğer kitaplarını almazdım. Gece…

İçsel Huzur
İyi Yaşamın
Kapısını Açar

Aslında bu ay için aklımda başka bir kitap vardı. Ama geçen hafta bir öğrencim bu kitabı seveceğimi düşünerek bana ödünç verdi. Ben de okuyunca hemen paylaşmak istedim.

Yeni Bilim: BAĞLANTISALLIK

Öyle bir bilim insanı ki Prof. Dr Türker Kılıç kitabın kapağına kendi profil resmini koyacak kibir sahiplerine inat kapağa titrini bile yazmamış. Ve kitabı daha bir ayda ikinci baskıyı yapmış.

Self Healing-
İlaçsız Şifa Sanatı

Bu seferki kitap önerim sağlıklı yaşam üzerine. Kısa ve net bir kitap. Çok sade bir şekilde sağlıklı yaşamın nasıl olması gerektiğini ve kendi bedenimiz ve ruhumuz için yapabileceğimiz güzellikleri öğreniyoruz.

Boş Ayna

Aşırı mükemmeliyetçi, işkolik ya da tam tersine değersiz hissediyorsak nedeni çoğunlukla çocukluğumuza dayanır. Bu kitap çocukluktan başlayarak annemizle ilişkimiz üzerine durmuş ve bu ilişkiyi şifalandırma yollarını örneklerle açıklamış.

Çocuk
Yetiştirmenin Taosu

Çocuk yetiştirme üzerine sayısız kitap var ama ilk defa kadim bir öğreti ile birleştirene denk geldiğim için okumadan edemezdim. Taoist öğretilerin çocuk yetiştirirken de nasıl kullanılabileceğini gerçek hayatta örneklerle anlatmış.

Gencler_icin_stres-yonetimi

Gençler İçin Stres Yönetimi

Canım arkadaşım Erinç ile birlikte pandemi sürecinde İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencilerine stres yönetimi dersleri vermiştik. Kendisinin bu işten ne kadar keyif aldığına ve gençlere…