Mentorluk

Mentorluk

Mentorluk kavramı ile de koçluk sertifikamı aldıktan sonra tanıştım. Koçluğun gücü beni öylesine etkilemişti ki fakülte dekanımıza çıkıp ben böyle bir şey öğrendim ve üniversitemizde de uygulamak isterim dedim.

O da koçluk olarak değil ama belki mezunlarımız öğrencilerimize mentorluk yapabilir ve sen de bunun eğitimini verip organize edebilirsin dedi. Tabii ki ilk baktığım şey koçluk ve mentorluğun arasındaki fark oldu.

Temel özellikleri aynı olmakla birlikte mentorluk daha çok bir deneyim aktarımı. Örneğin ben herkese koçluk yapabilirim ama mentorluğu sadece eğitimle ilgili konularda yapabilirim.

Hayatımın 25 senesi öğrenci olarak geçti. O kadar ki rahmetli babam yakında öğrencilikten emekli olacaksın kızım derdi. Sonraki kısmı da bu sefer sınıfın diğer tarafında yani eğitmen olarak geçti.

Yani ilk okuldan beri bir şekilde eğitim sektörünün içinde olan biri olarak eğitimle ilgili konularda mentorluk yapabilecek deneyime sahip olduğum söylenebilir.

Üniversitemizdeki mentorluk eğitimini organize ettikten sonra mentorluk başka yerlerde de karşıma çıktı. Yaşam Atölyesi’nden aldığım Kişisel Değişim ve Dönüşüm sertifikasından sonra aynı eğitimi İzmir’de açtıkları zaman (ben İstanbul’a gidip almıştım) İzmir’deki programın mentorluğunu yaptım. Daha sonra ODTÜ mezunlar derneğinin ODTÜ öğrencileri için düzenlediği mentorluk programında gönüllü oldum ve ilk resmi mentorluk eğitimimi de orada aldım. Daha sonra bununla yetinmeyip uluslararası geçerliliği olan EMCC sertifikasını da aldım.  Peki mentorlukta senin için neler yapabilirim?

  • Akademisyenlik düşünüyorsan nasıl yol alman gerektiğini konuşabiliriz
  • Üniversite bazı derslerinde sorun yaşıyorsan bunlarla nasıl baş edebileceğini konuşabiliriz.
  • Bildiğim konularsa derslerde de destek olabilirim
  • Üniversiteye hazırlanıyorsan ve nasıl bir yol izlemen gerektiğinden emin değilsen konuşabiliriz
  • Yurtdışında eğitim almayı ya da bir yaşam kurmayı düşünüyorsan bunun üzerine de konuşabiliriz.

Kısaca eğitimle ilgili deneyimlerimden yola çıkarak sana destek verebileceğim her konuda yanındayım. Bana email (info@mentoridil.com) atarsan uygun bir vakit belirleyip online olarak kısa bir tanışma toplantısı yaparız. Uyumlu olduğumuza karar verirsek ilk seans için gün belirleyip devam ederiz. Tanışma görüşmesi ücretsiz olup her iki taraf da devam edip etmeme kararında özgürdür.