Bilinçli Farkındalık

mindfulness idil göksel

Bilinçli Farkındalık

Türkçe metin içinde İngilizce kelime kullanmayı sevmediğim için mindfulness yerine bilinçli farkındalığı seçtim.  Mindfulness Türkçe’ye ne yazık ki tam anlamıyla çevirelemedi ve işin daha da kötüsü içi boşaltıldı.

Bilinçli Farkındalık  (Mindfulness) ile ilk kez 2017 yılında gittiğim bir vipassana (sessizlik inzivası) kampında tanıştım. Bundan önce de (2010 yılından beri) yoga ve meditasyon yapıyordum ama kavram olarak bu kamp ile netleşti kafamda.

Ben yüzme bilmeden havuza atlamışım size tavsiyem adım adım gitmeniz olur. Ben şahsen pişman değilim çünkü katıldığım onca eğitim arasında beni en çok değiştiren ve dönüştüren çalışmaları bu kampta deneyimledim.

Vipassananın ne olduğu ile ilgili bilgi edinmek isterseniz sormanız yeterli. Blog kısmına ilk fırsatta açıklayıcı bir yazı eklerim. Daha sonra iki vipassanaya daha katıldım. Bali’de bir Budist manastırda katıldığım son vipassanada bu öğretideki bazı pratikleri paylaşmak için izin aldım.

Eski bir Budist rahip olan Jeff  “Senin de kalpten yapacağına inanıyorum” dedi. Yani mindfulness üzerine bir sertifikam yok. Bu tip konularda sertifikalardan çok içselleştirmeye inanıyorum.

İçselleştirmediğim hiçbir bilgiyi paylaşamam isterse o konuda on tane sertifikam olsun.

2020 güz döneminde yine Jeff’in yol arkadaşı olan dostumla bizim fakültenin öğrencileri için bir mindfulness programı hazırladık. Üç aylık bu programın içinde nefes, koçluk ve mindfulness vardı.

Nefesle ilgili de sertifikam olmasına rağmen onun eğitimini ben vermedim örneğin çünkü henüz o konuda kendimi yetkin hissetmiyorum.

Onun yerine arkadaşımla sekiz haftalık mindfulness eğitimini verdik ve çok güzel geri dönüşler oldu.

  • Bilinçli farkındalığın (Mindfulness) ne olduğunu merak ediyorsan
  • Ufak pratiklerle özfarkındalık yolculuğuna başlamak istiyorsan
  • Hayatında bir şey eksikmiş gibi geliyorsa
  • Zihnin hiç durmadan çalışıyor ve onu ve kendini sakinleştirmekte zorlanıyorsan
  • Gözle görülür bir problemin olmadığı halde huzursuz ve mutsuz hissediyorsan
  • Hayata başka pencerelerden bakma ihtiyacı ya da özlemi duyuyorsan
  • Daha huzurlu bir hayat istiyorsan
  • Ama hepsinden önemlisi kendini keşfetme isteğin ve cesaretin varsa

bir email (info@mentoridil.com) atarak bana ulaşabilirsin. Kısa tanışma görüşmemizden sonra bu yolculuğa hazır hissedersen seve seve yol arkadaşın olurum.