Hakkımda

idil goksel hakkimizda

Merhaba,

Belki de bu sayfayı hazırlarken en zorlandığım bölüm oldu bu kendimi anlatma kısmı. Sonuç olarak bu sayfa için önemli bilgilere odaklanarak kısaltmaya karar verdim. Öncelikle uslanmaz bir öğrenciyim. Resmi olarak tam 25 yıllık bir öğrenciliğim var. Rahmetli babam kızım sen bu gidişle öğrencilikten emekli olacaksın derdi ki toplam yıla bakınca haksız sayılmaz. Sonrasında da baktım artık o yaştan sonra öğrenci kalamıyorum bari eğitim sektöründe kalayım dedim ve akademisyen oldum. O da yetmedi ilgimi çeken konularda eğitim almaya devam ederek bir nevi öğrenci kaldım. Çocukluğumdan beri öğrenmeyi ve sonrasında öğrendiklerimi harmanlayarak paylaşmayı çok seviyorum.

Öğrenciliğim ilkokulla başladıysa eğitmenliğim de ilkokul 4’teyken falan başlamıştır. O zamanlar komşuların çocuklarına anlamadıkları konuları anlatırdım. Oyuncak arabalarla hız problemleri, evdeki kap kacak ile havuz problemleri anlattığımı hatırlıyorum. Benim için öğrenmek çok keyifli bir süreç olduğundan, onu başkaları için de keyifli ve anlaşılır hale getirmek hep çok önemli oldu. Şimdi böyle anlatınca aşırı başarılı, hep takdir alan ya da dereceyle mezun olan bir öğrenci olduğumu sanmayın sakın. Aksine ben sadece sevdiğim derslerde başarılıydım ve doğal olarak da her dersi sevmem mümkün değildi. O yüzden ortalamanın belki birazcık üstü bir öğrenciydim. Çok zorlandığım dersler de oldu. Ve ancak sevdiğim işte başarılı olabileceğimi daha o yıllarda anladım.

Özgeçmişimin standart kısmına geçersek, İzmir Özel Türk Kolejini bitirdikten sonra ODTÜ İktisat’ı kazandım. Sonra bir üç yıl İzmir’de özel sektörde değişik işler denedim ama hiç biri bana aradığım mutluluğu vermedi. Ben sadece para kazanmak istemiyordum. Daha çocukken karar verdiğim gibi işimi sevmek de istiyordum. O sıralarda İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) kuruldu. 2002-2004 yılları arasında İEÜ’de araştırma görevliliği yaparken aynı zamanda Finans Ekonomisi yüksek lisansı yaptım. Evet, aradığım işi bulmuştum. O zamanlar “recitation” dediğimiz dersler vardı. Hocalardan sonra girip o konu ile ilgili sorular çözerdik. O kadar mutlu oluyordum ki o derslerde. Diyelim ki gribim, ders sırasında semptomları dururdu. Öyle bir trans hali. Tamam dedim aradığımı buldum, ben bu yolda gideceğim. Önce bir yıllığına Prag’daki CERGE-EI Enstitüsüne gittim. Daha sonra da doktora için İtalya’ya, Bocconi Üniversitesi’ne. Çocukluğumdan beri İtalya hayranıydım ve bir süre orada yaşamayı kafama koymuştum. O yüzden üniversitedeyken aynı zaman İtalyanca da öğrenmeye başladım. Doktora için üniversite seçmem gerektiğinde de tabii ki İtalya’da bir üniversite seçecektim. İtalyan arkadaşlarımın hepsinin hemfikir olduğu okuldan bir de burs kazanınca hayallerim gerçek oldu. İşte bu sayfa, senin de hayallerinin gerçek olması için atabileceğin adımları konuşabilmemiz, bu yolda benim sana yol arkadaşlığı yapabilmem için var.

Doktoram bitince,  Türkiye’de yaşamayı en çok istediğim şehre, İzmir’e döndüm ve 2010 yılından beri İzmir Ekonomi Üniversitesinde doktor öğretim üyesi olarak çalışıyorum. 25 yıllık öğrencilik, 17 yılı resmi olmak üzere, sayısını bilmediğim kadar uzun süreli eğitmenlik deneyimime ek olarak tabii ki bu yol arkadaşlığı için özel olarak aldığım eğitimler ve sertifikalar da var. Etkin İnsan’dan Eğitim Koçluğu sertifikası ve NLP Practioner sertifikası aldım. Council eğitimine gönül vermiş Rob Dreaming’den “Council’e Giriş” ve “The Way of Council” eğitimlerini alarak çember uygulayıcısı (kolaylaştırıcı) olmaya hak kazandım. 2016 yılında Yaşam Atölyesi’nden Kişisel Dönüşüm Danışmanlığı sertifikası aldım ve 2017-2018 döneminde 

Yaşam Atölyesi’nin İzmir’de ilk kez açtığı eğitmenlik ve danışmanlık programının mentorluğunu yaptım. 

Yıllardır yoga yapıyordum ama yoga eğitmeni olmayı hiç düşünmedim. 2017 yılında Yi Jin Jing ile tanıştığımdaysa aradığım formun bu olduğuna karar verip Yi Jin Jing eğitmeni oldum. Şimdiye kadar üç vipassanaya katıldım. Sonuncusu Bali’de bir budist manastırındaydı. Oradaki eğitmenim Jeff Oliver’dan aldığım izinle bazı uygulamaları paylaşma niyetiyle döndüm. Bu kadim uygulamaları, yazmanın şifalı etkisiyle birleştirdiğim atölyeler düzenlemeye başladım. Pandemi ile birlikte atölyelere ara verince bu sefer kendimi mentorluğa verdim. ODTÜ mezunlar derneği aracılığıyla her yıl iki ODTÜ öğrencisine gönüllü mentorluk yapıyorum. Mentorlukla ilk tanışmam koçluk eğitimimi aldıktan sonra olmuştu. Çok etkilenip okulda da uygulamak istediğimde “Madem öyle bir mentorluk projesi yap” dedi o zamanlar dekanımız olan Can Hoca. Ben de hemen koçlukla arasındaki farkları öğrenip ona göre bir mentorluk programı hazırladım. Gönüllü mezunlarımıza mentorluk eğitimi verdim ve  sonrasında onları öğrencilerimizle eşleştirdik. Pandemi sürecinde,  Mentorluk eğitimini resmi olarak aldım. RK Academy ve Coaching and Leading Academy işbirliği ile tasarlanıp sunulan EMCC Global Foundation seviyesi program akreditasyonuna sahip Koçluk ve Mentorluk sertifikamı aldıktan sonra uluslararası geçerliliği olan EMCC Global Individual Accrediation belgesine de hak kazandım. 2022 yılında ise İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin öğretim üyeleri için düzenlediği bir eğitime katılarak Etkili Öğretim sertifikası aldım.

Üniversite yıllarımdan beri yeni insanlarla tanışmaya ve farklı kültürleri öğrenmeye çok meraklıyım. Bu yüzden ODTÜ yıllarımdan AEGEE-Ankara (Association des Etats Généraux des Etudiants de L’Europe) üyesiydim ve bir süreliğine de yönetim kurulunda görev aldım. O zamanlardan beri elimden geldiğince, her yıl değişik bir ülke görmeye, farklı bir kültür tanımaya çalışırım. Bunun dışında dans etmek, yazmak, kitap okumak gibi klasik sayılabilecek hobilerim var. Felsefeyi, var oluş ile ilgili kafa yormayı ve sorgulamayı çok severim. Bunlar ilk aklıma gelenler. Zamanla birbirimizi daha iyi tanıyacağımızı umuyorum. 

Kısaca özetlemek gerekirse, yaptığım her şeyi eğlenceli hale getirmeyi ve öğrenmeyi çok seven, kendini bilme yolunda bir yolcu ve toplumsal fayda odaklı bir öğretim üyesiyim. Halen farkındalık konusunda kendimi geliştirmeye devam ediyorum, deneyimlerimi paylaşmayı da çok seviyorum. Yazmayı da şifalanmanın bir yolu olarak gördüğümden deneyimlerimi DerKi ve The Wise gibi dergilerde de paylaştığım oluyor. Ayrıca bu sayfanın blog kısmında da zamanla yeni deneyimlerimi paylaşmayı planlıyorum. Biliyorum çok uzattım: ama yol arkadaşı olarak seçeceğin kişiyi iyi tanıman gerektiğini düşündüm.