Bitmeyecek Öykü

Michael Ende

Hepimiz Ende’yi Momo isimli kitabıyla biliriz. Ben bir yazarı sevdiğimde diğer kitaplarını merak eder okurum. Bu nedenle son gittiğim kitap fuarında birkaç kitabını daha aldım. Bitmeyecek Öykü de en az Momo kadar güzel. Momo’da ana tema zaman idi. Bu kitapta ise bu dünyada kendini hiç sevmeyen kahramanımızın Fantazya dünyasındaki macerasına tanıklık ediyoruz. Fantazya’da dilediği her şey olurken her dileğinin karşılığında geldiği dünyadan bir anısını unutuyor. Dileklerinin olmasının sonuçları da hiç de beklediği gibi olmuyor.

Bu kitabı yeni bitirdiğim sıralarda Ünal Güner izlediğim bir videosunda şöyle bir cümle kurdu: “Biz dünyada her öğrendiğimiz şey için ruhumuzda bildiğimiz bir şeyi bıraktık. Buraya doğarken ruhsal alemde öldük”. Eş zamanlılık… Ende kitaplarını sadece çocuk kitabı olarak görenler bence çok yanılıyor. Bu kitabı çocuk kitabı algısından çıkarak okursanız neler göreceksiniz neler.

Üzerine çok şey yazılabilecek bir kitap ama kitabın büyüsünü bozmamak için çok da uzatmak istemiyorum. Bu kitabı her yaştan okuyucuya tavsiye ediyorum.

İşte bunu bazen unutabiliyorum. Neyse ki birkaç günden uzun sürmüyor bu unutkanlığım. Bu tarz kitaplar da benim konular üzerinde yeniden düşünmemi, kafa yormamı sağlıyor. Konumuz bu kitap olduğu için kendimdeki yansımalarını daha fazla uzatmayayım. Kitabın hem kurgusu güzel hem de akıcı. Hayatınızda keşkeler üzerinde siz de biraz kafa yormak istiyorsanız tavsiye ederim.

  • Pegasus Yayınları: 1783

  • Özgün adı: Die unendliche Geschichte

  • 1.Baskı: İstanbul 2017

  • ISBN: 978 605 299 95 59

Benzer Gönderiler