İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar

Aslında bu ay için aklımda başka bir kitap vardı. Ama geçen hafta bir öğrencim bu kitabı seveceğimi düşünerek bana ödünç verdi. Ben de okuyunca hemen paylaşmak istedim. Bilinçli farkındalıkla ilgili bir çalışma yaparsak bahsedeceğimiz bir çok şey bu kitapçıkta kısa ve net bir şekilde anlatılmış. Zaten Delfi Tapınağı’nın girişinde “Kendini bil” yazdığı bilgisinden antik Yunan filozoflarının çoğunun şu an bilinçli farkındalık (mindfulness) diye adlandırdığımız var olma hali üzerine kafa yorduğunu anlıyoruz. Kitabın orijinal adını Türkçeye birebir çevirdiğimize Yaşam Kılavuzu.

Kitap “İlk olarak kendinize ne olmak istediğinizi sorun sonra ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın” sözleriyle başlıyor. Ve hayat yolunda karşılaştığımız her türlü durum ve olay için verilmesi gereken en uygun tepkileri anlatarak devam ediyor. Etkilere verdiğimiz tepkilerin bütünü değil mi zaten yaşam?

Tabii ki tüm antik Yunan filozofları gibi Epiktetos’un da didaktik bir yanı var. O yüzden kısa olmasına rağmen bir çırpıda okunacak sürükleyici bir kitap değil. Belki de böylesi daha iyi. Okurken de yavaşlamayı ve okuduklarımızı sindirmeyi öğrenmemizi sağlayabilir.

Kitabın özgün adı: A Manual for Living

Çeviren: Cengiz Erengil

13. baskı: Ocak 2021

ISBN: 978 – 605 – 333 – 373 – 9

Beta Basım Yayım Dağıtım A.Ş.

Benzer Gönderiler