Gece Yarısı Kütüphanesi

Gece Yarısı Kütüphanesi

Matt Haig

Matt Haig kitapçıda yeni çıkan kitapları incelerken keşfettiğim bir yazar. Kitabın arkasındaki konuyu okuyunca ilgimi çekip almıştım. İyi ki de almışım. Örneğin yazarın “Zamanı Durdurmanın Yolları” kitabını ilk okusaydım muhtemelen diğer kitaplarını almazdım. Gece Yarısı Kütüphanesi ise tam tersi hem kurgusu hem de fikir çok iyi. 

Kendim de öyle bir kitap yazmak istediğim için insanı sorgulatan, düşündüren kitapları çok seviyorum. Kitabın baş karakteri Nora hayatında bir çok sorunu olan bir kadın. Bunların çoğunun nedenini de yaptığı tercihler olarak görüyor. Gece yarısı kütüphanesindeki her kitap onu keşkeleriyle buluşturan farklı bir hayat versiyonu. Farklı seçimler yapsaydı hayat yolculuğunun virajlarının nasıl olacağını tek tek deneyimliyor. Sonunu tabii ki yazmayacağım ama bazen böyle kitapların sonları hayal kırıklığı yaratabiliyor. Bunun öyle olmadığını belirteyim sadece.

Ekonomide ilk öğrendiğimiz kavramlardan biri fırsat maliyetidir. Bu bir ekonomisti bir muhasebeciden ayıran temel  olgulardan biridir. Muhasebeci maliyet dendiğinde ödenen bedeli algılar. Oysa ekonomist için durum farklıdır. Yaptığımız her seçimin bir maliyeti vardır. İlla para ödemiş olmamız gerekmez. Çünkü para sadece bir araç. Seçimizin sonucunda mutlaka bir kaynak kullanımı vardır. Zaman, cesaret, sevgi ya da daha maddesel doğal kaynaklar. Tercih etmek alternatiflerin arasından seçmek olduğuna göre ben aynı kaynakları kullanarak yapabileceğim başka bir seçimden de vazgeçiyor oluyorum. Sonuç olarak maliyetim kullandığım kaynaklar ve vazgeçtiğim en iyi alternatifin bana faydası oluyor. Bu bilgiyi içselleştirip hayata uyguladığımızda da hem keşkelerimiz azalıyor hem de hayatı daha verimli yaşıyoruz. Fırsat maliyeti kavramını idrak ettiğimde ilk anladığım şey hayattaki en önemli kaynağın zaman olduğu gerçeği idi. İçinde yaşadığımız andan daha kıymetli bir şey yok. Anda kalmak dedikleri biraz da bu değeri anlamak aslında. Şu anı korku, endişe, kin gibi duygularla geçirdiğim zaman sadece bu anı harcamış olmuyorum aynı zamanda bu anda yapabileceğim nice güzellikten, yardımdan, faydadan da vazgeçmiş oluyorum. Hem ruhuma ve bedenime zarar veriyorum hem de bir çok güzel olasılığı kaybediyorum. Her zaman bu şekilde bakabilsem eminim hayatım çok daha huzurlu geçer ve çevremdekilere de çok daha faydalı bir insan olurum.

İşte bunu bazen unutabiliyorum. Neyse ki birkaç günden uzun sürmüyor bu unutkanlığım. Bu tarz kitaplar da benim konular üzerinde yeniden düşünmemi, kafa yormamı sağlıyor. Konumuz bu kitap olduğu için kendimdeki yansımalarını daha fazla uzatmayayım. Kitabın hem kurgusu güzel hem de akıcı. Hayatınızda keşkeler üzerinde siz de biraz kafa yormak istiyorsanız tavsiye ederim.

  • Özgün ismi: The Midnight Library
  • Çeviri: Kıvanç Güney
  • ISBN : 978 605 198 183 3
  • 1.Baskı: Haziran 2021
  • Baskı: Şubat 2022
  • Bkz Yayıncılık Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti. (Domingo)

Benzer Gönderiler